logo Tyfloservis - návrat na úvodní stranu

Archiv aktualit

PF 2020

Děkujeme všem, že jste při nás v roce 2019 stáli a podporovali nás a přejeme Vám, aby byl Váš rok 2020 plný úspěchů, krásných zážitků a hlavně, abyste byli zdraví a spokojení.

PF 2020

Výsledky sbírky Bílá Pastelka

Při letošní celonárodní sbírce Bílé pastelky se vybralo celkem 3 213 371 Kč. Děkujeme všem dobrovolníkům, partnerům a lidem, kteří si 16. 10. koupili bílou pastelku! Část výtěžku půjde na služby, které Tyfloservis, o.p.s. zdarma nabízí lidem s těžkým postižením zraku. Ještě jednou děkujeme!

Listopadová aktualita z bankovního prostředí

Od listopadu 2019 budou bankomaty ČSOB nově upraveny tak, aby je mohli využívat i lidé se zrakovým hendikepem. Bankomaty budou vybaveny hlasovou navigací, která se spustí automaticky po připojení sluchátek. Po vložení platební karty se displej bankomatu vypne, aby se předešlo zneužití platebních příkazů v neprospěch klienta banky. To je dobrá zpráva pro slabozraké i nevidomé, kteří budou mít možnost si vybrat hotovost bez pomoci asistenta či doprovodu. Těší nás, že se myslí i na zrakově hendikepované, protože i malá pomoc je velká šance k získání sebevědomí a samostatnosti jedince.

Za to děkujeme.

Bílá pastelka opět v ulicích

Dne 16. října 2019 proběhne již 20. ročník veřejné sbírky pod názvem Bílá pastelka, která probíhá po celé České republice. Sbírka Bílá pastelka se koná u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole. Ve většině českých měst budou ve středu 16. 10. nabízet dobrovolníci bílou pastelku. Na sobě budou mít bílé trička s tímto logem a pastelku budou nabízet za nejnižší částku 30 Kč. V tomto roce budete mít nově možnost zaplatit přes QR kód, díky kterému, v případě, že u sebe nebudete mít hotovost, budete moci zaplatit pomocí Vašeho mobilního telefonu. Výtěžek z veřejné sbírky Bílá pastelka je určen na podporu služeb pro lidi se zrakovým handicapem.

Přispějte v rámci sbírky ČSOB pomáhá regionům!

Naše Karlovarské středisko bylo vybráno do sbírkového projektu ČSOB pomáhá regionům, díky kterému můžeme získat až 50 000 Kč na sociální rehabilitaci nevidomých a slabozrakých (tzn. na výuku chůze s bílou holí a orientace v prostoru, výuku braillova bodového písma, výuku vaření a péče o domácnost bez zrakové kontroly aj.) K tomu, abychom tuto částku získali potřebujeme VAŠI POMOC! Příspěvek 50 000 Kč získá organizace, která od svých příznivců vybere nejvyšší sumu. Prosíme tedy o zaslání jakékoliv částky nebo alespoň o sdílení tohoto příspěvku.

Více o sbírce viz Cesta ze tmy 2019.

Temná kavárna v Hradci opět otevřená

Tyfloservis i v letošním roce v rámci Open air programu festivalu Divadlo evropských regionů nabídne návštěvu Temné kavárny. Ta bude otevřena ve dnech 24. 6. – 26. 6. 2019 v Soukromém hudebním klubu č. p. 4 na Velkém náměstí v Hradci Králové. Návštěvníkům zprostředkuje zážitek z pobytu ve tmě spojený s konzumací nápojů a drobného občerstvení. Dále setkání s nevidomými a slabozrakými lidmi, kteří v kavárně budou obsluhovat a také povídat o svém životě. Tak přijďte!

Ředitel Tyfloservisu se stal držitelem Ceny veřejnosti Nadace Olgy Havlové

Cenu veřejnosti pro osoby se zdravotním postižením, kterou již 25. rokem uděluje Nadace Olgy Havlové, získal letos ředitel Tyfloservisu – PhDr. Josef Cerha. Ve veřejném hlasování obdržel celkem 446 hlasů, za které všem děkujeme. Hlavní cenou byl keramický anděl z chráněné dílny Modrý klíč, o kterého pan ředitel bude pečovat stejně jako o Tyfloservis a své zaměstnance, tedy se ctí a respektem.

Josef Cerha přebírá Ceny veřejnosti Nadace Olgy Havlové za rok 2019

Benefiční koncert s Jarem za ruku 2019

V úterý 21. května se v prostorách Černínského paláce konal již 18. ročník benefičního koncertu S Jarem za ruku, který pořádáme společně s NF Mathilda pro naše přátelé a příznivce. Letos na koncertě vystoupila nevidomá flétnistka Eva Blažková a kytarový virtuos Štěpán Rak, kterým tímto děkujeme za nezapomenutelný hudební zážitek. Děkujeme také sponzorům letošního koncertu - firmě GALOP, s.r.o., společnosti Bayer, hospodě U Vystřelenýho oka a generálnímu partnerovi NF Mathilda ČSOB. Každý rok je během koncertu udělen Zvoneček vděčnosti, ten letošní obdržela paní Štěpánka Tůmová, které velice děkujeme za veškerou dosavadní podporu. A na závěr děkujeme NF Mathilda za pomoc s organizací a také za klíč od nového automobilu, který jsme během koncertu obdrželi. Bylo to krásné a my se těšíme opět za rok.

Benefiční koncert s Jarem za ruku 2019

Hlasování o cenu Olgy Havlové. Jen do 15. 5. 2019!!!

Náš pan ředitel byl letos nominován mezi tři kandidáty na cenu Olgy Havlové. Tato cena se již 25. rokem udílí lidem se zdravotním postižením, kteří se se svým hendikepem vyrovnali a pomáhají druhým. Do 15. května probíhá hlasování veřejnosti, takže pokud byste i Vy chtěli Josefu Cerhovi dopomoci tuto cenu získat, můžete hlasovat na adrese www.cenaolgyhavlove.cz/hlasovani/18/josef-cerha/

Josef Cerha

Je potřeba zadat e-mail, na který Vám přijde link pro potvrzení hlasu.

Všem tímto také děkujeme za hlasy.

NGO Market 2019

Další NGO Market je za námi, a i letos bychom chtěli poděkovat všem, kdo se u našeho stánku zastavili, vyzkoušeli si některé optické nebo kompenzační pomůcky nebo si s námi jen tak pokecali. Samozřejmě bychom také chtěli poděkovat Foru 2000 za skvělou organizaci. Těšíme se opět za rok!

Stánek Tyfloservisu na NGO Marketu

První etapa kurzu je za námi!

V termínu od 25. 3. – 5. 4. 2019 proběhla první etapa kurzu Instruktorů prostorové orientace a samostatného pohybu nevidomých a slabozrakých. Během dvou týdnu si všichni účastnici vyzkoušeli různé situace v podmínkách simulované nevidomosti, včetně nástupu do dopravního prostředku. Tímto bychom chtěli poděkovat Dopravnímu podniku Praha za to, že nám poskytnul rovnou dvě tramvaje pro nácvik, dále hotelu Alexander v Břevnově, kde se o nás úžasně postarali a také Pražské botanické zahradě za možnost projít si skleníky v klapkách a užít si okolní floru jen za pomocí hmatu a čichu.

Účastníci kurzu

Slavnostní otevření cvičné kuchyně pro nevidomé a slabozraké v Plzni

V úterý jsme v plzeňském krajském středisku slavnostně otevřeli již 6. cvičnou kuchyň pro nevidomé a slabozraké v ČR. Tento jedinečný prostor bude sloužit nejen pro nácvik kuchyňských prací, ale také jako modelový příklad toho, jak si uspořádat svou vlastní kuchyň. Projekt rekonstrukce cvičné kuchyně mohl být zrealizován díky podpoře ČSOB, Diplomatic Spouses Association, města Plzeň, Plzeňského kraje, firmy Blum, designérky Veroniky Louškové a všech, kteří přispěli v rámci projektu ČSOB pomáhá regionům.

Celkový pohled na novou kuchyň

Nové auto v Karlových Varech!

Díky štědrému daru ČSOB, Lions Clubu Karlovy Vary, z.s. a vstřícnému přístupu firmy Přerost a Švorc Auto se může karlovarské středisko Tyfloservisu radovat z nového služebního vozu Škoda Rapid Spaceback. Všem milým a věrným sponzorům ještě jednou velmi děkujeme.

Předání nového auta

Veselé Vánoce a šťastný Nový rok

Děkujeme za Vaši podporu a přízeň a do nového roku 2019 přejeme hodně zdraví, štěstí a mnoho osobních a pracovních úspěchů.

PF 2019

Dny otevřených dveří v krajských střediscích Tyfloservisu

Ve dnech 14. 11. a 15. 11. 2018 proběhnou ve střediscích v Praze, Hradci a Olomouci Dny otevřených dveří, kde se budou moci návštěvníci seznámit se službami, které Tyfloservis nabízí a dozvědět se více o potřebách lidí s těžkým zrakovým postižením.

Více o jednotlivých akcích najdete na facebookových stránkách:

Slavnostní otevření krajského střediska v Ostravě

V pondělí 12. 11. 2018 slavnostně otevře krajské středisko Tyfloservisu v Ostravě nové prostory na ulici Prokešovo náměstí 634/5. Akce bude zahájená přestřižením pásky ve 14:00. Poté bude následovat komentovaná prohlídka nových prostor a seznámení se službami Tyfloservisu. Návštěvníci si také budou moci vyzkoušet kompenzační a optické pomůcky a zažít vybrané činnosti v podmínkách simulované nevidomosti.

Den otevřených dveří v Jihlavě

V rámci týdne sociálních služeb proběhne 11. 10. 2018 v krajském středisku Tyfloservisu, o.p.s. v Jihlavě Den otevřených dveří. Ti z Vás, které zajímá, jak se u nás pracuje, chtějí se dozvědět více informací o službách Tyfloservisu, prohlédnout si lupy a pomůcky a seznámit se s našimi pracovníky, jste srdečně vítání. Najít nás můžete na adrese Benešova 1682/46.

Bílá pastelka po roce opět v ulicích

Ve středu 17. října 2018 proběhne u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole již 19. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka. Její výtěžek podpoří speciální služby pro nevidomé a těžce zrakově postižené poskytované v celé ČR. Pořadatelem sbírky je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, zapsaný spolek ve spolupráci se svými dceřinými obecně prospěšnými společnostmi Tyfloservis a krajskými TyfloCentry.

Spot k letošní sbírce Bílá pastelka.

Temná kavárna v Hradci Králové

Vypít kávu po tmě či zkonzumovat dezert mohou návštěvníci Temné kavárny, kterou otevře Tyfloservis v rámci Open Air Programu festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové. Ve dnech 25. – 27. června mohou návštěvníci ochutnat tento nevšední zážitek. K tomu jim organizátoři každý den nabídnou další zajímavý program zaměřený na poznávání světa jinými smysly.

Kavárna bude otevřena od pondělí do středy od 13 do 20 hodin v Soukromém hudebním klubu č. p. 4 na Velkém náměstí. Návštěvníci do ní mohou vstupovat vždy v celou hodinu. Kapacita kavárny je omezená, proto je vhodné si místa dopředu rezervovat na tel. 773 790 765. Obsluha z řad nevidomých a slabozrakých lidí bude návštěvníky celým zážitkem provázet a podělí se o své životní zkušenosti. Další program bude zajišťovat nevidomý klavírista Pavel Diblík a nevidomý lektor práce na počítači Karel Hrubeš, jehož vášní je komentovaný film. Poslední smyslovou lahůdkou bude ochutnávka čokolády Salónu Jordi’s.

Pomáhejme správně

Statutární město Brno, Magistrát města Brna na Odboru zdraví společně s partnery projektu Tyfloservis, o.p.s., Střediska Teiresiás při Masarykově univerzitě a školy pro výcvik vodicích psů, s.r.o. vytvořili projekt s přízvučným jménem POMÁHEJME SPRÁVNĚ.

Tento projekt je zaměřený na pomoc osobám se zrakovým postižením na veřejnosti a v dopravě. Projekt nabízí možnost seznámit širokou veřejnost s problematikou nevidomých a slabozrakých osob při samostatném pohybu a orientaci ve městě prostřednictvím situačních video-spotů a textového průvodce s obrázky. Cílem je předložit informace a především doporučení ve formě ukázek, jak správně nabídnout a provést pomoc osobám se zrakovým postižením s bílou holí nebo vodicím psem v různých situacích. Dozví se informace o tom, jak člověk se zrakovým postižením vidí, jaké prvky a pomůcky používá při pohybu v exteriéru a interiéru, čeho se vyvarovat při nabídnutí a jak provést pomoc správně.

Více informací naleznete na stránce Pomáhejme správně.

Brněnské středisko přivítalo nový přírůstek

Brněnské středisko Tyfloservisu přivítalo nový přírůstek. Je to automobil Škoda Combi, který nám se slevou dodala firma Přerost a Švorc – auto, s.r.o. a díky kterému mohou naši pracovníci poskytovat terénní služby pro klienty s těžkým zrakovým postižením na celém území Jihomoravského kraje.

Velice děkujeme dárcům, bez nichž bychom nákup automobilu nemohli realizovat: paní Tůmové, paní Bláhové a nadačnímu fondu Konto Bariéry. Ještě jednou všem děkujeme a brněnskému středisku přejeme šťastné cesty.

Nová červená Škoda Combi pro brněnské středisko Tyfloservisu

Tyfloservis na NGO Marketu 2018

Dne 11. 4. se pražské středisko Tyfloservisu zúčastnilo největšího veletrhu neziskových organizací ve střední a východní Evropě. V prostorách Fóra Karlín si návštěvníci mohli vyzkoušet kompenzační pomůcky pro nevidomé a slabozraké nebo napsat si své jméno v Braillově bodovém písmu. Děkujeme všem, kteří se u našeho stánku zastavili, a budeme se opět těšit za rok.

Stánek Tyfloservisu na NGO Marketu

Instruktorky ostravského střediska Tyfloservisu vyjely za klienty s novým automobilem

Ostravské středisko Tyfloservisu získalo nový automobil pro poskytování terénních služeb pro klienty s těžkým zrakovým postižením. Nové vozidlo nahradilo starý automobil, který byl ve špatném technickém stavu. Nová červená Fabia Combi bude sloužit k zajištění služeb pro nevidomé a slabozraké klienty na celém území Moravskoslezského kraje.

Velice děkujeme dárcům, bez nichž bychom nákup automobilu nemohli realizovat: statutární město Ostrava, Přerost a Švorc – auto, s.r.o.

Nová červená Fabia Combi pro ostravské středisko Tyfloservisu

PF 2018

Přejeme Vám krásné Vánoce a hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2018.

PF 2018

POZVÁNÍ NA DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DOMU SLUŽEB PRO NEVIDOMÉ

Tyfloservis, o.p.s., Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, z.s., a TyfloCentrum Praha, o.p.s. společně pořádají Den otevřených dveří v Domu služeb pro nevidomé. Uvidíte speciální učebny, odborná pracoviště i klubové prostory, ve kterých se nevidomí učí dovednostem nezbytným pro samostatný život.
Těšíme se na setkání ve čtvrtek 9. listopadu 2017 na Krakovské 21 v Praze.

Více informací naleznete v pozvánce (doc; 80 kB)

Středisko Tyfloservisu v Jihlavě zve k návštěvě!

V rámci Týdne sociálních služeb se ve středisku Tyfloservisu, o.p.s. v Jihlavě uskuteční dne 6. října 2017 od 10 do 16 hodin Den otevřených dveří.

Prohlédnete si naše prostory a seznámíte se s nabídkou našich služeb pro osoby se zrakovým postižením.
Dozvíte se, s jakými problémy a obtížemi se musí potýkat člověk, který náhle ztratil zrak, a jak mu v takové situaci může pomoci právě Tyfloservis.

Předvedeme Vám speciální pomůcky, které zrakově postiženým pomáhají.

Co můžete zažít?

Budete mít příležitost si v podmínkách simulované slepoty vyzkoušet různé činnosti a situace ze života nevidomých.

Přijdťe a pronikněte do života lidí, kteří žijí s těžkou zrakovou vadou.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Benešova 46, 586 01 Jihlava
tel.: 608 572 343, 567 307 571

Týden sociálních služeb v Jihlavě (PDF; 1,2 MB)

Otevírá se unikátní cvičná kuchyně pro nevidomé a slabozraké v Českých Budějovicích

Obecně prospěšná společnost Tyfloservis ve středu 13. září 2017 v 10:30 hodin slavnostně otevře ve svém středisku v Českých Budějovicích speciální cvičnou kuchyni pro lidi s těžkým zrakovým postižením. V nově zrekonstruované kuchyni se budou nevidomí a slabozrací lidé učit samostatně vařit, připravovat nápoje a zvládat další činnosti potřebné při péči o domácnost. Vybudovaná kuchyně zároveň představuje model vhodného uspořádání prostor pro lidi s těžkým zrakovým postižením. Mohou se v ní inspirovat jak samotní nevidomí a slabozrací lidé, tak i jejich blízcí a odborná veřejnost.

Cvičná kuchyně pro nevidomé - tisková zpráva (doc; 1,2 MB)

Žiju s hendikepem aktivně

Krajské středisko Tyfloservisu Liberec se v neděli 17. 9. 2017 zúčastní akce pořádané městem Turnov „Žiju s hendikepem aktivně“. Návštěvníci si budou moci ve sportovně rekreačním areálu vyzkoušet, jak mohou lidé s hendikepem sportovat. Zároveň se budou moci seznámit se speciálními pomůckami pro nevidomé a slabozraké.

Žiju s hendikepem (pdf; 300 kB)

Tyfloservis s Mathildou se představí na festivalu

V úterý 27. 6. 2017 se v rámci Open Air programu festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové představí obecně prospěšná společnost Tyfloservis s Nadačním fondem Mathilda. Tyto dvě spolupracující organizace pro zájemce připravily zážitek z pohybu ve tmě. Návštěvníci budou moci projít speciální hmatovou dráhu a plnit různé úkoly s klapkami na očích. Na místě budou také vodicí psi a jejich cvičitelé.

Tisková zpráva k Open Air programu (docx; 138 kB)

Workshop Tyfloservisu pro návštěvníky festivalu Jeden svět

Krajské středisko Tyfloservisu v Hradci Králové ve spolupráci s Bio Central v rámci festivalu Jeden svět připravila workshop pro návštěvníky. Bude se konat ve foyer kina při zahájení festivalu dne 28. 3. 2017 v od 16:00 do 19:30 hodin. Účastníci workshopu si budou moci vyzkoušet aktivity bez zrakové kontroly, seznámit s pomůckami, které lidem s těžkým zrakovým postižením usnadňují život a se zásadami správného kontaktu a komunikace s danou skupinou. Workshop předchází projekci dokumentu Jmenuji se Hladový Bizon.

PF 2017

Přejeme Vám krásné Vánoce a hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2017.

PF 2017

Hmatová výstava moderního českého sochařství nejen pro nevidomé

Výstava je pořádána u příležitosti 25. výročí založení Tyfloservisu. Využijte jedinečné příležitosti prohlédnout si a zažít hmatem 25 vybraných soch a plastik českého moderního umění od Gutfreunda a Filly po současné umělce.

České centrum v Rytířské 31, Praha 1
od 24. listopadu do 30. prosince 2016
Otevřeno: pondělí – pátek od 11 do 18 hodin a v sobotu od 11 do 17 hodin
Plánovány jsou komentované prohlídky výstavy 28. 11., 5. 12., 12. 12. a 19. 12. od 16 hodin
Vstup volný

Pozvánka (doc; 26 kB)

Grafická pozvánka na výstavu Hapestetika

Bílá pastelka po roce opět v ulicích

Ve středu 12. října 2016 proběhne u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole již 17. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka. Její výtěžek podpoří speciální služby pro těžce zrakově postižené poskytované v celé ČR.

Pořadatelem sbírky je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, zapsaný spolek ve spolupráci se svými dceřinými obecně prospěšnými společnostmi Tyfloservis a krajskými TyfloCentry.

Děkujeme všem, kteří si zakoupí Bílou pastelku a přispějí tak na služby pro lidi nevidomé a slabozraké.

Více informací o sbírce na: www.bilapastelka.cz

Nová komiksová brožura o službách pro lidi se zrakovým postižením

Krajské ambulantní středisko Tyfloservis, o.p.s. Olomouc připravuje společně s dalšími službami pro zrakově postižené informační brožuru pro oční lékaře a jejich pacienty. Brožura bude formu komiksu informovat odbornou i laickou veřejnost o službách Tyfloservisu, TyfloCentra Olomouc, Tyflopomůcek Olomouc a Oblastní odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Všechny tyto služby se snaží pomoci zvládat život lidem s těžkou zrakovou vadou.

Ukázka z chystané brožury (pdf; 1,2 MB)

Olomoucký kraj finančně podporuje projekt „Propagace služeb pro zrakově znevýhodněné v cílové skupině oční lékaři a jejich pacienti“.

Nákup nových optických pomůcek pro pobočky Tyfloservisu se podařil!

15.10.2015 byl projekt Tyfloservisu „Když silnější brýle nestačí“ nasazen do mobilní aplikace EPP Skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem. Mezi ostatními nasazenými projekty sice nezvítězil, nicméně byl podpořen Nadací ČEZ částkou 50 000,- Kč. Projekt byl úspěšně ukončen 28.7.2016 zakoupením nových optických pomůcek pro osoby s různým stupněm slabozrakosti, které zkvalitní nabídku služeb Tyfloservisu na pobočkách v Hradci Králové, Jihlavě, Liberci, Ústí nad Labem, Ostravě, Zlíně, Olomouci a Brně. Děkujeme Nadaci ČEZ za finanční podporu.

Pozvání na Festival sociálních služeb „Poznejme se navzájem“

Tyfloservis, o.p.s. se 24. června 2016 zúčastní královéhradeckého Festivalu sociálních služeb „Poznejme se navzájem“. Součástí doprovodných akcí bude mimo jiné odborný seminář na téma „Rodina a její člen s duševním onemocněním“. Rádi se s Vámi na festivalu setkáme a představíme naše služby pro lidi nevidomé a slabozraké.

25 (k)roků s Tyfloservisem

Datum konání: 18. 5. 2016
Začátek akce: od 10:00 do 15 hodin
Místo konání: Knihovna města Hradce Králové

Obecně prospěšná společnost Tyfloservis, si letos připomíná 25. výročí své existence. K této příležitosti připravila pro širokou veřejnost přednáškový blok na téma prostorové orientace a samostatného pohybu lidí s tímto postižením a vytváření bezbariérového prostředí. Paralelně s přednáškou bude v prostorách knihovny a blízkém okolí probíhat Soutěž v orientaci a pohybu lidí se zrakovým postižením, kteří poměří své síly v chůzi s bílou holí na trase z Terminálu hromadné dopravy v Hradci Králové do Knihovny města Hradce Králové. Zájemci z řad veřejnosti si také budou moci vyzkoušet chůzi s holí anebo pokročilou navigaci pro danou skupinu lidí. Informace k přihlášení do soutěže a program přednášky najdete v pozvánce. Vstup na přednášku je volný.

Pozvánka 25 (k)roků s Tyfloservisem (pdf; 830 kB)

Poběžte pro dobrou věc a podpořte Tyfloservis

Pokud jste vášnivými sportovci, příležitostnými běžci, nebo máte pouze rádi pohyb, čtěte dál. Tyfloservis se, stejně jako v předchozích letech, zapojil do charitativního projektu „Běž pro dobrou věc“. V rámci tohoto projektu můžete Tyfloservis, a tím i služby pro osoby se zrakovým postižením, podpořit svým během.

Tyfloservis, o. p. s. je oficiálním partnerem společnosti Prague International Marathon, spol. s. r. o., která je pořadatelem stále oblíbenějších závodů po celé České republice. Díky stoupající oblibě jsou startovní čísla velmi rychle vyprodaná, proto neváhejte a zakupte si číslo na některý ze závodů (zejm. Sportisimo 1 Maraton, Volkswagen Maraton, Birell Gradn Prix, atd.).

Budeme rádi, když s námi poběžíte a připojíte se do našeho týmu.

V případě zájmu o startovní čísla nás kontaktujte na tel. čísle: 733 292 029, nebo e-mailem: lonska@tyfloservis.cz.

PF 2016

V uplynulém čtvrtstoletí jsme se potkali s mnoha životními osudy nevidomých a slabozrakých lidí. Také díky Vaší podpoře a přízni naše služby využilo více než padesát tisíc klientů. Za podporu Vám upřímně děkujeme a do nového roku 2016 přejeme hodně zdraví, štěstí a mnoho osobních a pracovních úspěchů.

PF 2016

PF 2016 s popisem pro nevidomé (doc; 2,3 MB)

Notebook pro plzeňský Tyfloservis

Zaměstnanci společností Eurosoftware a Future Phone uspořádali mezi sebou Halloweenskou charitu. Již před samotnou sbírkou si zaměstnanci odhlasovali, že za vybranou částku pořídí věcný dar pro plzeňskou pobočku Tyfloservisu.

Dne 3.12. 2015 došlo k předání notebooku v hodnotě 16 397 Kč v plzeňském Tyfloservisu, přítomni byli i někteří klienti. Počítač bude používán při naší terénní práci. Děkujeme za milý dar.

logo Future Phone logo Eurosoftware

POZVÁNÍ NA DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DOMU SLUŽEB PRO NEVIDOMÉ

Tyfloservis, o.p.s., Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, Středisko výcviku vodicích psů SONS ČR a TyfloCentrum Praha, o.p.s. společně pořádají Den otevřených dveří v Domu služeb pro nevidomé a Střediska výcviku vodicích psů. Uvidíte speciální učebny, odborná pracoviště i klubové prostory, ve kterých se nevidomí učí dovednostem nezbytným pro samostatný život.

Více informací naleznete v pozvánce na Den otevřených dveří (doc; 182,5 kB).

Těšíme se na setkání.

Tyfloservis můžete podpořit nákupem v internetových obchodech

Víte, že můžete nákupem na svých oblíbených e-shopech podpořit naši organizaci? Nakupujte přes GIVT.cz a část z vaší útraty půjde na podporu Tyfloservisu a služeb pro lidi s těžkým zrakovým postižením. Do projektu GIVT se již zapojila celá řada známých internetových obchodů (např. kasa.cz, damejidlo.cz a mnoho dalších). Nákup prostřednictvím projektu GIVT nestojí nic navíc. Více informací najdete v letáčku a informačním videu. Děkujeme za podporu.

Grafický letáček GIVT.cz (JPG; 625 kB)

Tyfloservis, o.p.s. se zúčastnil Burzy filantropie v Pardubickém kraji

V polovině června se Pardubické středisko Tyfloservisu zúčastnilo Burzy filantropie v Pardubicích. Cílem bylo získat finance na dovybavení cvičné kuchyně pro nevidomé a slabozraké klienty. Byla to pro nás velká výzva a velká zkušenost.

Tímto bychom rádi poděkovali Koalici nevládek Pardubicka, o.s., která tuto burzu pořádá a zároveň také donátorům, kteří nám přispěli. Jmenovitě společnostem Elektrárny Opatovice, a.s., AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o., Pardubickému kraji a ČSOB pojišťovně, a.s. Na nové vybavení cvičné kuchyně jsme získali 20 000 Kč.

Reportáž České televize o Burze filantropie.

Pozvánka na besedu: Sexualita handicapovaných s ukázkou erotických pomůcek

V České republice se začíná hovořit o sexuálních potřebách lidí s handicapem a o jejich podpoře v realizaci a objevování vlastní sexuality. Z těchto důvodů se obecně prospěšná společnost Tyfloservis rozhodla uspořádat besedu na toto téma pro skupinu lidí s vážným zrakovým postižením.

Cílem besedy je předat co nejvíce informací a podpořit debatu o sexuální asistenci. Dalším cílem je zprostředkovat účastníkům informace o erotických pomůckách a možnost blíže se s těmito pomůckami seznámit.

Beseda se bude konat 10. června 2015 od 13:00 hodin v prostorách střediska Tyfloservis v Hradci Králové, na adrese Milady Horákové 549/53.

Závazné přihlášky posílejte nejpozději do 5. června 2015 na e–mail: h.kralove@tyfloservis.cz nebo zavolejte na tel. 495 273 636. Účast na besedě je zdarma.

Benefiční koncert S jarem za ruku 2015

Tyfloservis o.p.s. ve spolupráci s Nadačním fondem Mathilda a Ministerstvem zahraničních věcí ČR pořádá tradiční benefiční koncert S jarem za ruku.

Koncert se uskuteční 28. 4. 2015 od 19 hodin v prostorách Velkého sálu Černínského paláce.

Na koncertu vystoupí Jiří Stivín a Markéta Stivínová, Musica pro Sancta Cecilia

Záštitu koncertu udělili paní hraběnka Mathilda Nostitzová a pan Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí České republiky.

Během uplynulých let náš koncert podpořila řada firem i jednotlivců. Také díky nim můžeme realizovat naše služby a pomoci tak nevidomým a slabozrakým lidem k větší samostatnosti. Letos patří naše poděkování zejména firmám GALOP, s.r.o., BAYER s.r.o., FOKUS optik a.s. a Hospodě U vystřelenýho oka.

Instruktorky pražského střediska Tyfloservisu vyjely za klienty s novým automobilem

Pražské středisko Tyfloservisu získalo nový automobil pro poskytování terénních služeb. Nové vozidlo nahradilo starý automobil, o který jsme přišli při nezaviněné autonehodě. Nová červená Fabia bude sloužit k zajištění služeb pro nevidomé a slabozraké klienty na celém území hlavního města Prahy a Středočeského kraje.

Velice děkujeme dárcům a sponzorům, bez nichž bychom nákup automobilu nemohli realizovat: paní Štěpánce Tůmové, Nadaci Charty 77 - Konto Bariéry a společnosti Přerost a Švorc AUTO.

Konzultační hodiny Tyfloservisu, o.p.s. v Pardubicích

Tyfloservis, o.p.s. zavádí konzultační hodiny v Pardubicích. Pracovníci se s klienty budou setkávat obvykle poslední pondělí v každém měsíci roku 2015 na adrese:
Centrum pro zdravotně postižené a seniory Pardubického kraje, o.p.s.
Bělehradská 389
Pardubice – Polabiny

K návštěvě je nutné se objednat na tel./fax (záznamník): 495 273 636 nebo e-mail: pardubice@tyfloservis.cz.

Popis trasy

Od autobusového a vlakového nádraží se k nám dostanete trolejbusem č. 2 ze zastávky Hlavní nádraží, Albert HM. Zastávka se nachází naproti budově vlakového nádraží přes frekventovanou silnici. Vystoupíte na zastávce Bělehradská a půjdete vlevo. Po asi 300 metrech dojdete k nižší budově. Konzultační místnost se nachází za vstupem na pravé straně.

První termín konzultací v roce 2015 se koná v pondělí 30. března!

Poběžte pro Tyfloservis – charitativní maratónské běhy

Stejně jako v předchozích letech i letos můžete svým během podpořit Tyfloservis, a tím i služby pro lidi s těžkým zrakovým postižením. Tyfloservis, o.p.s. je oficiálním partnerem společnosti Prague International Marathon, spol. s.r.o., která je pořadatelem stále oblíbenějších vytrvalostních závodů v celé ČR. Přispět nám můžete zakoupením startovního čísla na některý ze závodů (zejm. Sportisimo 1/2 Maraton, Volkswagen Maraton atd.).

Budeme rádi, když se připojíte do našeho týmu.

V případě zájmu o startovní čísla nás kontaktujte na tel. čísle: 608 572 383, nebo e-mailem: kodlova@tyfloservis.cz.

PF 2015

Vánoční svátky i konec roku se kvapem blíží. Proto bychom vám chtěli moc poděkovat za podporu a popřát příjemné prožití Vánoc a mnoho zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2015.

PF 2015

PF 2015 s popisem pro nevidomé (doc; 275 kB)

POZVÁNÍ NA DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DOMU SLUŽEB PRO NEVIDOMÉ

Tyfloservis, o.p.s., Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR a TyfloCentrum Praha, o.p.s. společně pořádají Den otevřených dveří v Domu služeb pro nevidomé.

Uvidíte speciální učebny, odborná pracoviště i klubové prostory, ve kterých se nevidomí učí dovednostem nezbytným pro jejich plnohodnotný život.
Kde: Krakovská 21, Praha 1
Kdy: ve čtvrtek 13. listopadu 2014 od 9:00 do 17:00 hod.

Více informací naleznete v pozvánce (doc; 192 kB).

Těšíme se na setkání.


Beze zraku aneb Život se čtyřmi smysly v 21. století

Litovelské noviny zveřejnily zajímavý článek o důsledcích a možnostech života s těžkým zrakovým postižením. Nechybí informace o Tyfloservisu a dalších poskytovatelích služeb pro lidi nevidomé a slabozraké.


Srdečně Vás zveme na seminář Braillovo bodové písmo

Jak vzniklo Braillovo bodové písmo a jaká je jeho úloha v 21. století? Jakou roli hraje v dnešním vzdělávání? Názory odpůrců jeho používání, praktický workshop… Přijďte se blíže seznámit s uvedenými i dalšími zajímavými tématy.

Kdy: 23.10.2014 od 9:00
Kde: Knihovna města Hradce Králové, Wonkova 1262/1

Více informací:


Víte, jak pomoci?

Tyfloservis, o.p.s. se 21. října zúčastní interaktivní prezentace 19 organizací poskytujících sociální služby. Dozvíte se mnoho užitečných informací o specifikách jednotlivých druhů postižení a možnostech pomoci.

Interaktivní prezentace - plakát (pdf; 132 kB)

Liberecké středisko Tyfloservisu zve na Den otevřených dveří

Den otevřených dveří proběhne v úterý 7. 10. 2014 od 9:00 do 17:00 v prostorách libereckého střediska Tyfloservisu na adrese Dům "Liduška", Palachova 504/7, Liberec.

Plakát ke Dni otevřených dveří v Liberci

Tyfloservis otevírá nově zrekonstruované středisko pro osoby se zrakovým postižením

Plakát ke Dnům otevřených dveří v Hradci Králové

Neviditelná prohlídka, speciální cvičná kuchyň pro lidi nevidomé a slabozraké, káva poslepu, to vše čeká na návštěvníky nově zrekonstruovaného střediska Tyfloservisu, o.p.s. v Hradci Králové, které bude slavnostně otevřeno v pondělí 15. září 2014. Přijďte si prohlédnout speciálně upravené prostory střediska, kde se lidé s těžkým zrakovým postižením učí samostatnosti.

Podívejte se na reportáž natočenou k příležitosti otevření nově zrekonstruovaného střediska Tyfloservisu v Hradci Králové.

Krajské středisko v Hradci Králové opět funguje ve svých původních prostorách

15. května se Tyfloservis - krajské ambulantní středisko v Hradci Králové vrátil do nově zrekonstruovaných prostor na adrese Milady Horákové 549/53, 500 06 Hradec Králové. Středisko je přístupné klientům dle stejných pravidel jako dříve tedy v návštěvní den, kterým je čtvrtek od 13 do 18 hodin. K návštěvě je dobré se vždy objednat na tel.: 495 273 636. Po dohodě s pracovníky je možné přijít i v jiném termínu. Středisko sídlí na konečné autobusů číslo 23, 24, 24R a 27 zastávka Pod Strání. Nachází se u zastávky v 1. patře nákupního komplexu Pod Strání.

Dočasná změna sídla krajského střediska v Hradci Králové

Vzhledem k probíhající rekonstrukci stávajících prostor se od 10. února 2014 dočasně (cca na 3 měsíce) přesouvá sídlo královéhradeckého střediska Tyfloservisu na novou adresu:

Milady Horákové čp. 504,
500 06 Hradec Králové

Náhradní prostor Tyfloservisu se nachází naproti stávajícím prostorám v budově bývalé polikliniky přímo u zastávky MHD Pod Strání. Pro vstup do budovy využijte vchod vpravo u zastávky MHD.

Tyfloservis sídlí ve 4. patře budovy vpravo na konci chodby.

V případě potřeby doprovodu volejte na tel. 495 273 636.

Fráze do majáku u Tyfloservisu, o.p.s. – náhradní prostory v Hradci Králové (doc; 48 kB)

Adresa dočasných prostor na mapy.cz

PF 2014

Vánoční svátky i konec roku se kvapem blíží. Proto bychom vám chtěli moc poděkovat za podporu a popřát příjemné prožití Vánoc a mnoho zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2014.

Tyfloservis

PF 2014

PF 2014 s komentářem (pdf; 1,5 MB)

Týden rané péče

Den otevřených dveří „Domu služeb pro nevidomé“ (Praha)

Srdečně Vás zveme na den otevřených dveří "Domu služeb pro nevidomé". V průběhu dne se budete moci blíže seznámit s problematikou zrakového postižení, službami Tyfloservisu i aktivitami dalších organizací, které sídlí v Domu služeb pro nevidomé (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, TyfloCentrum Praha, o.p.s.). Pro návštěvníky bude připraveno mnoho nevšedních zážitků.

Kdy: 14. 11. 2013 od 9:00 do 17:00
Kde: Krakovská 21, Praha 1

Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Navštivte Dny prevence Evropské oční kliniky LEXUM

První den prevence se koná ve čtvrtek 24. 10. od 17.00 hodin v prostorách Evropské oční kliniky LEXUM, areál polokliniky Budějovická, Antala Staška 1670/80, Praha 4.

Další dny prevence budou zveřejněny na www.lexum.cz s možností nezávazně se objednat přes formulář. Nechte si zdarma orientačně vyšetřit svůj zrak. Výsledky s Vámi zkonzultuje profesionální tým očních specialistů.

Dny prevence - grafický leták

Zlínské středisko Tyfloservisu potřebuje nové auto, pomozte nám sehnat potřebné finance

Krajské středisko Tyfloservisu ve Zlíně přišlo kvůli autonehodě o svůj automobil, který sloužil k zajištění terénních služeb pro lidi nevidomé a těžce slabozraké v celém Zlínském kraji. Do auta Tyfloservisu narazil ve velké rychlosti neopatrný řidič. Budeme moc rádi, když nám třeba i drobným příspěvkem pomůžete sehnat dostatek financí na zakoupení nového automobilu, abychom opět mohli zajistit služby ve Zlínském kraji v plném rozsahu.

Pokud byste nám chtěli pomoci, můžete využít platební bránu Darujme.cz, která je v dolní části modré lišty na levé straně těchto webových stránek. Zároveň také můžete kontaktovat Petru Kodlovou: kodlova@tyfloservis.cz, tel.: 608 572 383.

Moc děkujeme za případnou pomoc a podporu.

Grand Prix Praha 2013 – Běžím pro Tyfloservis!

Pomalu se blíží další z běžeckých událostí – Grand Prix Praha 2013 (7. 9. 2013). Pokud chcete zažít krásnou atmosféru noční Prahy a zároveň věnovat svůj běh Tyfloservisu, kontaktujte nás: tel.: 608 572 383, e-mail: kodlova@tyfloservis.cz.

Více informací o závodu.

Tyfloservis se představuje na plzeňském festivalu

V týdnu od 27.5. do 2.6., vždy od 11. do 18.hod, se Tyfloservis o.p.s. Plzeň zúčastní festivalu Kontejnery k světu. Jedná se největší akcí oživující veřejný prostor v Česku. V Plzni se uskuteční v rámci projektu Plzeň – hlavní město kultury 2015. Tyfloservis o.p.s se bude prezentovat v Kontejneru č.14 – Charita, u malého Tesca na Americké ul. Každý den můžete poznat jak žijí nevidomí a slabozrací lidé. Můžete si vyzkoušet chůzi poslepu s bílou holí, obsluhu kompenzačních pomůcek, napsat si např. své jméno v Braillově bodovém písmu a spoustu dalších zajímavých aktivit. Každý den si aktuální informace a fotografie můžete prohlédnout na našem Facebooku – Tyfloservis – středisko Plzeň.

Origami, aneb jak rozvíjet svůj hmat?

6. března 2013 pořádá krajské ambulantní středisko Tyfloservisu v Hradci Králové pro zájemce se zrakovým handicapem Kurz hmatového vnímání. Základní použitou metodou bude japonská technika skládání papíru – origami, doplněná o některá další hmatová cvičení. Účastníci kurzu budou mít možnost rozvinout a zdokonalovat jeden ze svých nejdůležitějších smyslů, který jim pomáhá nejen při orientaci, ale i k získávání nových informací. Kurz bude probíhat od 10:00 do 14:30 hodin a jeho kapacita je omezena. Zájemci se mohou hlásit do 1. března 2013 na telefon 775 572 384 nebo na e-mail benesova@tyfloservis.cz.

Znovu běžíme pro Tyfloservis!

Stejně jako v předchozích letech i letos můžete svým během podpořit Tyfloservis, a tím i služby pro lidi s těžkým zrakovým postižením. Tyfloservis, o.p.s. je oficiálním partnerem společnosti Prague International Marathon, spol. s.r.o., která je pořadatelem stále oblíbenějších vytrvalostních závodů v celé ČR. Přispět nám můžete zakoupením startovního čísla na některý ze závodů (zejm. Hervis 1/2Maraton, Volkswagen Maraton atd.). Budeme rádi, když se připojíte do našeho týmu.

Novoroční benefiční koncert ve Zlíně

Celkem 6 neziskových organizací bylo podpořeno v rámci Novoročního benefičního koncertu, který tradičně pořádá Zlínský kraj společně s městem Zlínem. Mezi obdarovanými je i zlínské středisko Tyfloservisu, které získalo celkem 44 240 Kč (35 000 Kč darovali sponzoři a zbývající částka byla vybrána mezi návštěvníky koncertu). Symbolický darovací šek převzal vedoucí zlínského střediska, Petr Mach. Moc děkujeme pořadatelům tradičního koncertu, Zlínskému kraji a statutárnímu městu Zlín, štědrým sponzorům: Javorník s.r.o., Pozimos, a.s. a všem dalším přispěvatelům.

PF 2013

Děkujeme za Vaši podporu a přízeň a do nového roku 2013 přejeme hodně zdraví, štěstí a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

PF 2013. Pár stojí vedle vánočního stromečku a dívá se do zrcátka, ve kterém je zlaté prasátko. Pod obrázkem je následující dialog. Tak už ho vidíte? Ano, a jak je pěkně zlaté!

Předvánoční charitativní prodej svařeného vína v Plzni

Trápí Vás klasický předvánoční shon? Přijďte si zpříjemnit adventní čas a zároveň podpořit činnost plzeňského střediska Tyfloservisu. V rámci plzeňských vánočních trhů se ve dnech 12. až 15. prosince uskuteční charitativní prodej svařeného vína (stánek bude tradičně umístěn „U Branky“ v blízkosti Studijní a vědecké knihovny v Plzni). Akci ve prospěch Tyfloservisu pořádá Lions Club Plzeň – City. V letošním roce pro Vás máme novinku, svařák si budete moci vychutnat ze speciálních hrnků vyzdobených kresbami Jaroslava Dodala.

Nový kalendář Nadačního fondu Mathilda

Nadační fond Mathilda vydal nový kalendář na rok 2013. Jeho koupí můžete pomoci nevidomým lidem a jejich čtyřnohým průvodcům. Výtěžek z prodeje jednoho kalendáře odpovídá nákladům na jeden týden výchovy jednoho štěněte. V kalendáři najdete fotky známých českých osobností (Áji Vrzáňové, Karla Gotta, Bohdana Pomahače, Jaroslava Svěceného a mnoha dalších). Autorem fotografií je známý fotograf Jadran Šetlík. Více informací o kalendáři.

Malování pastelkami

Přijměte, prosím, naše pozvání k veřejnému malování pastelkami.

16. a 17. října 2012 vždy od 10:00 do 19:00 hodin bude v pražském Obchodním centru Nový Smíchov malovat výtvarnice Galerie Pastelka, paní Marie Brožová, obraz „Magie pavího peří – dar vnitřního zraku“.

Diváci živého kreslení získají zároveň informace o sbírce Bílá pastelka a budou ji moci přímo na místě finančně podpořit. Všem, kteří tak přispějí k udržení služeb pro nevidomé a slabozraké, již předem děkujeme.

spolupořadatel sbírky Bílá pastelka: Tyfloservis, o.p.s.

Reportáž o činnosti Tyfloservisu v České televizi

Podívejte se na reportáž o činnosti Tyfloservisu, kterou odvysílala Česká televize v rámci pořadu Barvy života.

Pozvánka do Temné kavárny v Hradci Králové
„Ochutnejte tajemství tmy a dobré kávy“

Objednat si z nápojového lístku, vypít kávu, zkonzumovat dezert a to vše po tmě mohou návštěvníci Temné kavárny, kterou v Hradci Králové v rámci festivalu Divadlo evropských regionů opět otevře obecně prospěšná společnost Tyfloservis. Od 21. do 30. června ve Vinném sklípku u Královny Elišky mohou návštěvníci ochutnat tento nevšední zážitek. Kavárna bude otevřena od pondělí do čtvrtka od 14 do 20 hodin, v pátek a o víkendu od 15 do 22 hodin. Návštěvníci do ní mohou vstoupit vždy v celou hodinu a svá místa si dopředu rezervovat na telefonním čísle 775 913 961, neboť kapacita kavárny je omezená. Více informací najdete v letáčku a tiskové zprávě.

Pozvánka na akci v Hradci Králové

Poznejme se navzájem - Festival sociálních služeb v Hradci Králové, 8. 6. 2012, 10:00 až 20:00

Nejlepší nemocnice ČR

Právě probíhá 7. ročník celostátního projektu „Nejlepší nemocnice ČR“, realizovaný společností HealthCare Institute.

Každý, kdo by se chtěl na hodnocení nemocnic podílet, může do 30. září 2012 vyplnit a odeslat jeden či několik dotazníků spokojenosti pacienta:

Znovu poběžíme pro Tyfloservis, připojte se k nám!

Chtěli byste udělat nejenom něco pro své zdraví, ale také podpořit nevidomé a těžce slabozraké lidi na jejich cestě k samostatnému a nezávislému životu? Pokud Vaše odpověď zní ano, zapojte se do „běhu pro Tyfloservis“ a zakupte si startovní číslo na některý z maratónských závodů (Hervis 1/2Maraton Praha, nebo Volkswagen Maraton). Část ze startovného bude použita na podporu našich celorepublikových služeb pro lidi s těžkým zrakovým postižením.

Oba běhy patří do seriálu Pražského mezinárodního maratonu a byly zařazeny mezi nejkrásnější maratónské běhy světa. Neopakovatelné scenérie Prahy vytváří atmosféru, která láká každoročně tisíce běžců zdolat tuto krásnou trať.

Zapojit do celé akce můžete i své přátele a známé. Můžete například uspořádat svou vlastní fundraisingovou párty, vaši přátelé mohou „dotovat“ vaše uběhnuté kilometry, nebo se s nimi můžete vsadit, v jakém čase doběhnete. Fantazii se meze nekladou. Takto můžete získat další příspěvky na služby pro lidi se zrakovým postižením. Vaše podpora nám pomůže zachovat systém rehabilitačních služeb pro nevidomé a těžce slabozraké lidi. Ti pak budou moci žít běžným samostatným životem a zapojit se do společnosti.

Kontakt

Petra Šanderová
sanderova@tyfloservis.cz
Tel: 221 462 367; 608 572 383

Tyfloservis koncertem v Hradci Králové naposled připomene své 20. výročí

Obecně prospěšná společnost Tyfloservis v minulém roce oslavila 20 let. Definitivní tečkou a posledním ohlédnutím za uplynulými lety činnosti v oblasti rehabilitace lidí s vážným zrakovým handicapem bude čestná účast na koncertě, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna 2012 v sále Filharmonie Hradec Králové. Ve spolupráci s Filharmonií Tyfloservis nabídne svým spolupracovníkům, klientům, sponzorům a dalším podporovatelům nevšední zážitek. Tisková zpráva (pdf; 176 kB)

PF 2012

PF 2012. Úspěšný rok 2012 přeje Tyfloservis.

Děkujeme maratóncům

Srdečně děkujeme všem běžcům, kteří se v tomto roce zúčastnili některého z maratónských běhů a věnovali jej obecně prospěšné společnosti Tyfloservis. Vaší podpory a důvěry si velmi ceníme. Získané finanční prostředky budou použity na poskytování služeb pro lidi s těžkým zrakovým handicapem. Fotografie ze závodů.

Srdečně Vás zveme na Den otevřených očí!

Tyfloservis si v letošním roce připomíná 20. výročí své existence. K tomuto výjimečnému jubileu jsme přichystali netradiční akci s názvem Den otevřených očí. V jediný den - pondělí 19. září 2011 - se otevřou dveře všech dvanácti krajských středisek Tyfloservisu a umožní tak návštěvníkům nahlédnout do světa zrakově postižených lidí. Tisková zpráva (pdf; 215 kB)

Den otevřených očí ve střediscích Tyfloservisu

Běžíme za Tyfloservis - Mattoni Grand Prix Praha 2011

10. září se v pražských ulicí poběží další ze seriálu vytrvalostních běhů Mattoni Grand Prix Praha 2011. I tentokrát můžete svůj běh věnovat Tyfloservisu a těžce zrakově handicapovaným lidem. Rádi vám zprostředkujeme kód ke startovnímu číslu. Pro registraci piště na email: sanderova@tyfloservis.cz. Těšíme se na všechny odvážné běžce! Další informace (pdf; 150 kB)

Pozvánka do Temné kavárny – Hradec Králové

„Ochutnejte tajemství tmy a dobré kávy“

Od 21. do 30. června 2011 otevře obecně prospěšná společnost Tyfloservis v Hradci Králové TEMNOU KAVÁRNU. Vypít kávu po tmě, zkonzumovat dezert, ale také poslechnout si příjemnou muziku či povídku z dílny nevidomých a slabozrakých lidí budou moci návštěvníci každý den od 14 do 20 hodin ve Vinném sklípku u Královny Elišky. Rezervace míst na telefonu 608 572 341 (Mgr. Daniela Morávková). Více informací najdete v letáku (pdf; 179,3 kB) a tiskové zprávě (pdf; 166 kB).

Pozvánka na Benefiční koncert S jarem za ruku

Pozvánka ve formátu pdf (356,6 kB)

Podpořte nevidomé na cestě k samostatnosti - Volkswagen Maraton Praha 8. 5. 2011

V neděli 8. května Praha zažije další významnou sportovní akci – Volkswagen Maraton Praha. Tento závod nenabízí pouze běh krásnou atmosférou pražských ulic, ale také možnost přispět na dobrou věc. Staňte se „běžcem pro Tyfloservis“ a pomozte tak vážně zrakově handicapovaným lidem na jejich cestě k samostatnému a nezávislému životu. Další informace (pdf; 102,1 kB)

Tyfloservis se zúčastní 12. veletrhu neziskových organizací NGO Market 2011

Dovolte nám pozvat Vás na akci pořádanou Nadací Forum 2000, na které budete mít příležitost zblízka poznat práci téměř 150 neziskových organizací. Jednou z nich bude i obecně prospěšná společnost Tyfloservis. Veletrh se koná 29. dubna (10:00 – 19:00) v Národní technické knihovně (stanice metra Dejvická). Záštitu nad veletrhem převzal Václav Havel a patrony se stali zpěvačka Tonya Graves a herec Boris Hybner. Veletrh bude doplněn širokou paletou doprovodných aktivit (tvůrčí dílny, obchůdky chráněných dílen, přednášky, workshopy, ochutnávky exotických jídel a kulturní program na pódiu). Vstup na veletrh i všechny doprovodné akce je zdarma. Další informace (pdf; 58,5 kB)

Těšíme se na Vás!

Světový rekord v tandemovém seskoku nevidomých

Dvacítka nevidomých se ve čtvrtek 21. dubna na letišti v Klatovech pokusí o zápis do Guinnessovy knihy světových rekordů. Chtějí tak učinit hromadným tandemovým seskokem padákem. Cílem tohoto symbolického aktu je upozornit na dvacetiletou existenci projektu Tyfloservis, jehož posláním je podpora samostatného a nezávislého života nevidomých. Neméně důležitým záměrem hromadného seskoku je také poukázat na zoufalou situaci způsobenou škrty ve financování tohoto projektu ze strany státu. Akci přijde podpořit herečka Eva Holubová, která se dlouhodobě angažuje v pomoci zrakově postiženým. Je velmi pravděpodobné, že se seskoku zúčastní společně s ostatními nevidomými odvážlivci. Další informace (pdf; 129,4 kB)

Štafeta nevidomých: K 20. výročí Tyfloservisu 20 kilometrů „poslepu“

Čtveřice nevidomých běžců (Marek Šimíček, Lukáš Brožek, Tomáš Vybíral a Petr Loupanec) se 2. dubna odhodlala společnými silami zdolat přibližně dvacetikilometrovou trať štafetového běhu Hervis 1/2Maratonu Praha. Cílem celé akce bylo upozornit na dvacetiletou existenci projektu Tyfloservis, který podporuje zrakově handicapované lidi na cestě k samostatnému a nezávislému životu. Další informace (pdf; 315 kB)

NON-HANDICAP 2011

V letošním roce se Tyfloservis, o.p.s. zúčastní 15. ročníku specializované výstavy pro zdravotně postižené NON-HANDICAP 2011, která se uskuteční v halách Průmyslového paláce ve dnech 19. – 21. 4. 2011. Další informace (pdf; 74 kB)

Výstava v Technickém muzeu v Brně

K příležitosti výročí 20 let existence Tyfloservisu se bude v Technickém muzeu v Brně konat výstava, která ponese název „Na cestě k samostatnosti“. Slavnostní vernisáž výstavy proběhne 21. března 2011, expozice samotná potrvá od 22.3.2011 do konce roku 2011. Bude zde prezentován jak dosavadní „život“ Tyfloservisu, tak služby, které organizace nabízí. Na výstavě bude možné spatřit různé archivní dokumenty, fotografie či pomůcky, které zrakově postižení lidé využívají. Návštěvu této výstavy si určitě nenechte ujít.

Běžíme pro Tyfloservis - Pražský mezinárodní maratón

Chtěli byste udělat nejenom něco pro své zdraví, ale také podpořit nevidomé a těžce slabozraké lidi na jejich cestě k samostatnému a nezávislému životu? Pokud Vaše odpověď zní ano, kontaktujte nás a zakupte si startovní číslo na Hervis 1 Maraton Praha či Volkswagen Maraton Praha. Oba závody patří do seriálu Pražského mezinárodního maratonu, který byl zařazen mezi 10 nejkrásnějších maratonů světa právě i proto, že celou dobu svého trvání podporuje kulturní a charitativní projekty. Neopakovatelné scenérie Prahy vytváří atmosféru, která láká každoročně tisíce běžců zdolat tuto krásnou trať. Přispět však můžete nejenom zakoupením startovního čísla a účastí na maratónském běhu, ale také tím, že se sami budete snažit získat podporu pro svůj běh a tím i pro Tyfloservis, o.p.s. mezi svými přáteli a známými. Touto podporou pak pomůžete ke zvýšení kvality života těžce zrakově handicapovaných lidí a k jejich začlenění do běžné společnosti.

Tisková zpráva (pdf; 156 kB)

Kontakt: Petra Šanderová
sanderova@tyfloservis.cz
tel.: 221 462 367; 608 572 383

Pražský mezinárodní maraton

Tyfloservis, o.p.s. je již druhým rokem oficiální partnerskou organizací charitativního projektu Pražského mezinárodního maratonu (PIM). Stal se jím na popud naší podporovatelky paní hraběnky Mathildy Nostitz díky vstřícnosti PIM.

PIM byl zařazen mezi 10 nejkrásnějších maratonů světa právě i proto, že celou dobu svého trvání podporuje kulturní a charitativní projekty. Spojuje nás vědomí o nezbytnosti pohybu jak fyzického, tak mentálního pro každého člověka. Koneckonců jeden z našich programů základní rehabilitace je výuka prostorové orientace a samostatného pohybu lidí nevidomých a slabozrakých.

Podpořit nás můžete Vaším přihlášením se pomocí formuláře (pdf; 55,4 kB). Jiné formy podpory jsou také vítány.

Kurz efektivního využívání zraku a práce s optickými pomůckami

Umíte efektivně využívat Váš zrak?

Umíte používat optické pomůcky ke čtení i na dálku?

Chcete se pobavit?

Zveme Vás na kurz efektivního využívání zraku a práce s optickými pomůckami, který se uskuteční v pondělí 2. 11. 2009 v TyfloCentru, o.p.s. v Pardubicích od 10 do 11:30 hodin.

Kurz je otevřen pro šest zájemců, kteří se chtějí zdokonalit ve využívání zeslabeného zraku a v práci s optikou.

Kurz bude probíhat hravou formou pod vedením zrakových terapeutek z Tyfloservisu, o.p.s. Mgr. Daniely Morávkové a Mgr. Kristýny Drtílkové.

Do kurzu se přihlašujte na tel. 608 572 341 nebo 774 572 342.

Výroční zpráva 2008

Pražský mezinárodní maraton

Tyfloservis, o.p.s. se letos poprvé stal na popud naší podporovatelky paní hraběnky Mathildy Nostitz jednou z oficiálních partnerských organizací charitního projektu Pražského mezinárodního maratonu (PIM).

PIM byl zařazen mezi 10 nejkrásnějších maratonů světa právě i proto, že celou dobu svého trvání podporuje kulturní a charitní projekty. Spojuje nás vědomí o nezbytnosti pohybu jak fyzického tak mentálního pro každého člověka. Koneckonců jeden z našich programů základní rehabilitace je výuka prostorové orientace a samostatného pohybu lidí nevidomých a slabozrakých.

Pro letošek sice nemáme své zástupce v hlavním maratonském běhu, ale s heslem „I málo je někdy dost“ se naše kolegyně Barbora Šedivá projede na zábavné 6,5 km dlouhé In-line Party. Chcete-li nás jejím prostřednictvím podpořit finančním darem, můžete využít Bankovní spojení: Václavské nám. 16, 111 21 Praha 1, č. ú.: 1941297349/0800 a použít variabilní symbol jejího startovního čísla 99. Jiné formy podpory jsou také vítány.

Navštívit nás a naši sesterskou organizaci Středisko výcviku vodicích psů můžete na stánku Maraton Sport Expo 7. - 9. 5. v Praze v Průmyslovém paláci, stánek č. 38 (http://www.praguemarathon.com) nebo v kterémkoliv z našich středisek.

A příští rok? To už budeme mít vlastní běžce i štafetu, přidáte se?

Benefiční koncert S jarem za ruku - VIII. ročník

Úterý 2. června 2009 od 19: 30 hod., Obecní dům Sladkovského sál

Hudební soubor Musica Florea představí barokní program, který je sestaven z hudby J. D. Zelenky a jeho současníků.

Uvádí: Martin Kupka

Výtěžek z koncertu je věnován na rehabilitaci nevidomých a slabozrakých osob. Děkujeme za podporu.

Koncert je pořádán pod záštitou hraběnky Mathildy Nostitz a ministra Michaela Kocába.

Na koncert srdečně zvou spolupořadatelé: Obecní dům v Praze a Tyfloservis, o.p.s.

Vstupné: 250 Kč, zlevněné (ZTP a ZTP/P): 100 Kč

Vstupenky zakoupíte: KIS Obecního domu v Praze,
Tyfloservis, o.p.s. Krakovská 21

Objednání vstupenek je možné na tel čísle: 221 462 367

Jste srdečně zváni a těšíme se na Vaši návštěvu.

grafická verze pozvánky na koncert

Představení o Radoušovi ve prospěch Tyfloservisu Plzeň

V pátek 5. 9. 2008 se ve večerních hodinách na hradě Radyni odehrálo benefiční představení, jehož výtěžek ve výši 6.142 Kč byl předán krajskému středisku Tyfloservis, o.p.s. v Plzni. „Balada o Radoušovi aneb O Radoušově přežalostném žití píseň strašlivá“ byla divákům představena již popáté, a to společně s unikátními kulisami akadem. malíře Vladimíra Havlice. V dobových kostýmech a na repliky historických nástrojů zahráli a zazpívali Jitka Kubištová, Milan B. Karpíšek a Přemysl Kubišta. O Radouše letos projevilo zájem rekordní počet návštěvníků, což se projevilo i na výši finančního daru pro Tyfloservis. Pro zpříjemnění atmosféry bylo podáváno svařené víno, finance z prodeje vína byly nakonec také součástí výtěžku věnovaného na služby pro nevidomé a slabozraké. Děkujeme organizátorům za příjemný večer. Byl to pro nás nevšední zážitek.

Den otevřených dveří Domu služeb pro nevidomé v Praze

Srdečně zveme na den otevřených dveří Domu služeb pro nevidomé v Praze, Krakovská 21, který se uskuteční ve čtvrtek 13. listopadu 2008 od 9:00 do 18:00 hodin. Podrobnosti naleznete v pozvánce (pdf; 75,8 kB).

Bílá pastelka

15. 10. 2008 proběhne veřejná sbírka Bílá pastelka, jejíž výtěžek bude použit na speciální výukové programy pro zrakově postižené. Více informací najdete na www.bilapastelka.cz nebo v tiskové zprávě (pdf; 69,4 kB).

Překážková dráha poslepu aneb vyzkoušejte si, jaké to je NEVIDĚT

Divadelní festival MEZI PLOTY 2008

31. 5. a 1. 6., 13 – 18 hod, v areálu psychiatrické léčeny Praha - Bohnice

I letos se Tyfloservis, o.p.s. zúčastní divadelního festivalu Mezi ploty (v rámci Jarmarku chráněných dílen). Budete si moci pomocí klapek na oči vyzkoušet běžné každodenní situace bez pomoci zraku. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Pozvánka na benefiční koncert S jarem za ruku

Koncert se uskuteční ve středu 23. 4. 2008 od 19.00 v Sladkovského sále Obecního domu v Praze, vystoupí Daniel Hůlka a Lubomír Brabec.

Pozvánka v pdf ke stažení (278,5 kB)

Pozvánka na Den otevřených dveří

Zveme Vás na Den otevřených dveří dne 15. 11. 2007 od 9:00 do 18:00 hodin

Seznámíte se s metodami nácviku samostatné chůze, stolování, vaření, vlastnoručního podepisování nebo čtení a psaní slepeckého Braillova písma, stejně jako se speciálními optickými pomůckami a kamerovými lupami pro osoby s těžkým zrakovým postižením.

Speciální nabídkou v Praze je možnost návštěvy TEMNÉ ČAJOVNY, která pro Vás bude otevřena v 1, 5 patře v Domě služeb pro nevidomé v Krakovské 21. Budete si moci vychutnat horké i studené nápoje v naprosté tmě – pouze prostřednictvím zvuků, chutí, vůní a doteků.

Je tu další ročník soutěže v sebeobsluze A JE TO!

Již čtvrtým rokem proběhne v OLOMOUCI při příležitosti Dne nevidomých soutěž v sebeobsluze.

Pro odvážné soutěžící jsou opět připraveny 4 disciplíny. Přijdou si na své ženy i muži, o překvapení nebude nouze.

Cílem soutěže je pobavit se, prověřit si své schopnosti a způsob řešení v nejrůznějších životních situacích. Nikdy totiž nevíte, s čím se na své cestě životem potkáte…

KDY? 24. 11. 2006
KDE? TYFLOSERVIS OLOMOUC
ZAČÁTEK? v 9.00 hod.
PŘEDPOKLÁDANÝ KONEC? 14. 00 hod.
ZÁPISNÉ? Drobné občerstvení (jako každým rokem )

Budeme rádi, když nám potvrdíte svou účast, ať víme, na kolik soutěžících se můžeme těšit.

Kontaktovat nás můžete na tel. číslech : 585 428 111 (Tyfloservis Olomouc), 776 212 342 (Mgr. Haiclová Veronika) nebo na e-mailové adrese : olomouc@tyfloservis.cz

Doufáme, že přijedete s dobrou náladou a občerstvením a odjedete s drobnými cenami a úsměvem na rtech!

VII. benefiční koncert Tyfloservisu POZDRAVENO BUDIŽ SVĚTLO

HRADIŠŤAN, umělecký vedoucí Jiří Pavlica

7. 10. 2007 v 19.30 hodin, Městské divadlo Zlín

Výtěžek koncertu bude věnován na úhradu služeb a pomůcek pro zrakově postižené

Koncert podpořili:

Změna adresy

Dvě krajská střediska Tyfloservisu se stěhují na novou adresu:

BRNO (od 1. července 2007)

Kamenomlýnská 124/2, 603 00
tel.: (+420) 541 212 810, e-mail: brno@tyfloservis.cz

LIBEREC (od 1. srpna 2007)

Palachova 504/7, 460 01
tel.: (+420) 485 109 990, e-mail: liberec@tyfloservis.cz

Pozvánka na benefiční koncert pro nevidomé S jarem za ruku

Koncert proběhne 22. 5. od 19:30 ve Sladkovského sále Obecního domu v Praze.

Vyzkoušejte si, jaké to je NEVIDĚT

Divadelní festival MEZI PLOTY 2007
26. a 27. května, 13 – 18 hod, v areálu psychiatrické léčeny Praha - Bohnice

Stejně jako v minulých letech se i letos Tyfloservis, o.p.s. zúčastní divadelního festivalu Mezi ploty. V rámci Jarmarku chráněných dílen si návštěvníci budou moci osobně vyzkoušet, jaké to je alespoň chvíli nevidět.

Ukázka z cvičné překážkové dráhy - účastník si za dohledu instruktorky prostorové orientace zkouší sejít schody poslepu. Život lidí se zrakovým postižením bude přiblížen jednak ve stánku, kde si bude možné napsat jméno v bodovém písmu, zahrát si poslepu domino, složit dřevěné puzzle a prohlédnout hmatové obrázky. Další ukázkou bude cvičná překážková dráha, kterou si návštěvníci budou moci projít v klapkách s bílou hůlkou a vyzkoušet si několik běžných každodenních situací (např. odemykání, nalévání, rozpoznávání času na hodinkách apod.). V minulých ročnících byla velmi oblíbená a v roce 2006 ji navštívilo 217 lidí.

Věříme, že takováto akce má pozitivní vliv na informovanost široké veřejnosti o problematice života se zrakovou vadou. Vlastním zážitkem si každý uvědomí, jaké problémy musí slabozrací a nevidomí lidé překonávat. A díky tomu možná příště dokáže někomu správně pomoci.

Zpět na Aktuality


Copyright © Tyfloservis, o.p.s. 2005-20
Přepnutí grafické a textové verze | Prohlášení o přístupnosti