logo Tyfloservis - návrat na úvodní stranu

V kavárně U Tří magister se pilo potmě

Servírka podává nápojový lístek do rukou hostům, ale těch se zmocňuje nejistota. Sedí totiž v úplné tmě a vybrat si mohou pouze podle hmatu. Kavárnu U Tří Magister jen na jediný den otevřela hradecká společnost Tyfloservis, která patnáct let pomáhá v kraji nevidomým.

"K-á-v-a, v-í-n-o," hláskuje rychle Stanislav Polotrucký z Opočna, který jako jediný z hostů u stolu má bílou hůl, s problémy se zrakem se potýká od patnácti let.

Ostatní, kteří jindy vidí, tápou. Ti, co nemohou rozluštit plastická písmenka latinky ani Braillovo slepeccké písmo, mohou k lístku přičichnout. Na jedné straně jsou přilepena zrnka kávy, jinde pytlík čaje.

Když je hrnek plný, ozve se hladinka

Po počátečním dobrodružství s nápojovým lístkem si hosté objednávají. Slyší, jak se kousek od nich vaří voda a jak ji servírka potmě lije do šálků.

"Slyšíte ten zvuk? To je takzvaná hladinka. Když se ozve, znamená to, že je voda v hrnku po okraj," vysvětluje osmadvacetiletá Vlasta Kavalírová, která je kvůli svému hendikepu na ztíženou orientaci v prostoru zvyklá. Nikoho z hostů ještě horkou kávou nepolila. "To se tu ještě nestalo,", směje se.

Jak se nevidomí lidé orientují třeba v restauraci, když před ně číšník postaví talíř s jídlem? "Buď jim vidoucí radí podle světových stran, třeba tak, že brambory mají na jihozápadě, nebo je navigují podle hodinových ručiček, maso prý mají od jedničky po pětku," říká Kavalírová.

Přichází na řadu placení. Jedna mince se najednou zdá jako druhá. "Kdepak mince, ty poznám perfektně. I u nás v hospodě se mi diví, jaký v nich mám přehled!" raduje se jako jediný Stanislav Polotrucký.

Nápad založit temnou kavárnu se líbil nejen hostům, kteří včera přišli do Tyfloservisu, ale i magistrátu Hradce Králové.

"Chtěli, abychom ji provozovali celý rok. To ale není tak snadné, nemáme pro ni ani prostory," říká ředitelka hradeckého Tyfloservisu Martina Šonská.

Magdalena Sodomková, MF DNES, 8. prosince 2006

Zpět na Zajímavosti.


Copyright © Tyfloservis, o.p.s. 2005-20
Přepnutí grafické a textové verze | Prohlášení o přístupnosti