logo Tyfloservis - návrat na úvodní stranu

Zajímavosti

Kurz instruktorů prostorové orientace a samostatného pohybu nevidomých a slabozrakých – 2. část Hradec Králové

V červnu 2010 Tyfloservis pořádal v Hradci Králové 2. část kurzu instruktorů prostorové orientace a samostatného pohybu nevidomých a slabozrakých. Reportáž o tom, kdo se může stát instruktorem, jaké jsou potřeba předpoklady k práci instruktora, co všechno si musí dotyčný vyzkoušet a naučit, natočila Česká televize pro pořad Klíč.

Kurz instruktorů prostorové orientace a samostatného pohybu nevidomých a slabozrakých

Tyfloservis, o.p.s. pro své nové pracovníky pravidelně pořádá Kurz instruktorů prostorové orientace a samostatného pohybu nevidomých a slabozrakých. Celkový rozsah kurzu je 260 hodin, které zahrnují teoretickou i praktickou přípravu na nácvik samostatného pohybu a výuku orientaci v prostoru u nevidomých i slabozrakých. Cílem kurzu je instruktory připravit na vlastní výuku, ale také na porozumění situacím, se kterými se nevidomý či slabozraký setkává v při zvládání orientace a pohybu v běžném prostředí. Proto si účastníci kurzu jednotlivé prvky nácviku a jejich spojení v reálné situaci zkouší v podmínkách simulované nevidomosti či slabozrakosti.

V roce 2010 se první část kurzu konala v Brně. Druhá část kurzu se bude konat v červnu v Hradci Králové. Mezi jednotlivými soustředěními nabývají účastníci vlastní praktické zkušenosti z výuky prostorové orientace pod vedením zkušenějšího kolegy. V závěru výcviku na ně čekají zkoušky, které uzavřou celý proces učení. Po jejich úspěšném absolvování z nich budou právoplatní instruktoři. Letos se kurzu účastní celkem 14 frekventantů z řad Tyfloservisu a pracovnice Pobytového rehabilitačního a rekvalifikačního centra pro nevidomé Dědina, o.p.s.

Jak kurz probíhal a jak ho prožívají jeho účastníci a pořadatelé se můžete podívat v reportáži Ulicemi města s klapkami na očích nebo ve videozáznamu na webu Tyfloservisu (podmínkou spuštění videa je nainstalování například programu GOM Player). Reportáže byly natočeny v rámci první části kurzu. První pořídila Česká televize 24 pro region Brno, druhou regionální Brněnská televize.

Alternativní přístupy k nevidomým

Na Rádiu Classic FM vznikl v roce 2009 15 dílný cyklus s názvem Alternativní přístupy k nevidomým. Odborným garantem celého cyklu se stal ředitel Tyfloservisu, o.p.s. PhDr. Josef Cerha, který byl i hostem několika dílů. Jednotlivé díly, které se zabývají především komunikací s lidmi nevidomými a slabozrakými, si můžete poslechnout.

Zkusili jste, jaké je to nevidět?

Temná čajovna

Na specializovaných výstavách v Praze a v Brně a při příležitosti Dne otevřených dveří v Hradci Králové měli návštěvníci možnost na chvíli zakusit zlomek ze světa nevidomých. Instruktoři Tyflosevisu nabízeli příchozím posezení v tzv. Temné čajovně, kde si lidé mohli vychutnat úpravu a pití horkých i studených nápojů v naprosté tmě, prostřednictvím zvuků, chutí, vůní a doteků. Doporučujeme podívat se na přiložené filmové soubory Prima a ČT 1, pořízené kamerou s infračerveným světlem, nebo pročíst článek Mladé Fronty.

Překážková dráha a hmatový stánek

Pražské středisko se pravidelně účastní divadelního festivalu Mezi ploty v Praze - Bohnicích. Uvádíme zde ilustrační článek a fotografie.

Naše účast měla propagační a osvětový charakter. Návštěvníkům jsme nabízeli letáky s informacemi o Tyfloservisu, ale také možnost vyzkoušet si, jaké to je nevidět. Pro účastníky festivalu jsme připravili dvě stanoviště. Jedním z nich byla překážková dráha, na které si zájemci mohli vyzkoušet chůzi v klapkách s bílou holí. Zdolávali přitom různé překážky - přecházeli schody, házeli na ozvučený cíl, odemykali zámek apod. Druhým stanovištěm byl stánek, v němž si bylo možno vyzkoušet čtení a psaní Braillova bodového písma, čtení reliéfních číslic, poznávání hmatových obrázků a hraní hmatových her či telefonování - kromě čtení a psaní bodového písma vše opět bez zrakové kontroly.

U stánku i na dráze bylo obě odpoledne plno odvážlivců a zvědavců.

hmatání obrázků - přiřazování ke stejnému obrázku   chůze po schodech poslepu   odemykání zámku bez kontroly zrakem   psaní Braillova bodového písma


Copyright © Tyfloservis, o.p.s. 2005-20
Přepnutí grafické a textové verze | Prohlášení o přístupnosti