Díky poskytnutí nadačního příspěvku Nadačního fondu Českého rozhlasu z celonárodní veřejné sbírky Světluška proběhl v Plzni v termínu 15. 4. – 26. 4. 2024 Kurz instruktorů prostorové orientace a samostatného pohybu nevidomých a slabozrakých I. Devět účastníků vyrazilo spolu s lektory na bezesporu nejintenzivnější vzdělávací akci, kterou zaměstnanci Tyfloservisu musí v rámci svého zaškolování absolvovat. Pracovníci se do Plzně sjeli ze všech koutů republiky, aby podnikli své první krůčky na cestě k plánovanému cíli: stát se instruktorem prostorové orientace.
V rámci kurzu, který je pověstný svojí interaktivitou a vysokou měrou praktických nácviků, měli možnost vyzkoušet si v podmínkách simulované slepoty alespoň na okamžik „obout boty“ lidí se zrakovým postižením. Dozvěděli se něco z historie prostorové orientace, věnovali se tématu akceptace zrakové vady a postupně se naučili nejen, jak správně doprovázet nevidomého člověka, ale i všechny techniky chůze s bílou holí.
Pro kvalitní výuku je důležité, aby každý instruktor uměl konkrétní techniky nejen sám správně provádět, ale aby byl schopen to vše předat svým klientům. Velmi důležitou součástí výuky prostorové orientace je zajištění bezpečnosti klienta, proto byl v rámci kurzu kladen velký nárok na to, aby budoucí instruktoři vždy věděli, kde mají při nácviku s klientem stát. Zda za ním, vedle něj, při chůzi po schodech například o schod výš či níž.
Účastníci kurzu měli jedinečnou možnost zažít si všechny role, které při reálné výuce existují. V zatemněných brýlích se učili chodit s bílou holí, v simulačních brýlích pro slabozrakost zjišťovali, jak velký rozdíl je v pohybu na denním světle a potmě a jak náročné může být zorientovat se ve velkém prostoru plném barev a poutačů, jakým je například nákupní centrum. Na druhé straně intenzivně pracovali na tom, aby se stali těmi správnými instruktory. Aby měli výuku dopředu promyšlenou, dobře připravenou a nezapomínali na rizika, která mohou v různých situacích vzniknout. Učili se získávat dovednost jasného, přesného a stručného vyjadřování, aby v budoucnu dokázali svým klientům dobře popsat prostředí, ve kterém se pohybují. V neposlední řadě měli možnost vyzkoušet si i roli tichého pozorovatele a dívat se na průběh výuky svých kolegů.
Každý z účastníků si vyzkoušel v simulované slepotě základní techniky jako je držení bílé hole, chůze podél obrubníků či domů nebo například chůze po schodech. Druhá část kurzu byla bezesporu o mnoho náročnější, protože probíhala často ve velmi rušném prostředí. K obtížnějším technikám patřilo přecházení vozovky, jízda městskou hromadnou dopravou včetně pražského metra a jízda po eskalátorech.
Většina praktických nácviků probíhala formou jeden na jednoho. Účastníci se rozdělili do dvojic, kde jeden zastával roli klienta, druhý roli instruktora, a poté se střídali. Každou dvojici vždy doprovázel jeden člen lektorského týmu jako dohled nad bezpečností nácviku.
Jako vyvrcholení kurzu byl již tradičně „Den potmě“, kdy si každý z účastníků nasadil klapky na oči na dlouhých 24 hodin a snažil se za pomoci vidícího kolegy prožít jeden běžný den poslepu.
Ještě jednou velké poděkování Nadačnímu fondu Českého rozhlasu, díky kterému se tento kurz uskutečnil, a naši instruktoři si mohli osvojit dovednosti, které jsou nezbytné pro správné a kvalitní poskytování dovednosti prostorové orientace a samostatného pohybu nevidomých osob.